KÜTAHYA DOĞA ve HAYVAN SEVENLER DERNEĞİ

 

 

ANA SAYFA

KİMİZ BİZ?

HAKKIMIZDA

BARINAK

NEDEN?

HABERLER

İLETİŞİM

BAĞIŞ

BİZİM YARDIMIMIZA İHTİYAÇLARI VAR

DERNEĞİMİZ 1991 SENESİNDE KURULMUŞTUR.

DERNEĞİMİZ 2006 SENESİNDE DE ORTADOĞU HAYVAN HAKLARI İLETİŞİM AĞININ  (MENAW) KURUCU ÜYESİ OLMUŞTUR.

 

         İLK GÜNLERDE ŞEHRİN CADDELERİNDE VE SOKAKLARINDA BİRÇOK EVSİZ KEDİ VE KÖPEK MEVCUTTU. BİRÇOĞU HASTA, ZAYIF, YAŞLI VE BAKIMA MUHTAÇ DURUMDAYDI. BAZILARI İSE SAHİPLERİ TARAFINDAN SOKAĞA TERKEDİLMİŞTİ. ÜZÜCÜ OLAN YÖNÜ İSE YEREL YÖNETİM BU KONUYLA HİÇ İLGİLENMİYORDU.

          KURULUŞUMUZDAN SONRA SOKAKLARDAKİ KEDİ VE KÖPEKLERİ TOPLAYIP ONLAR İÇİN YENİ YUVALAR BULMAYA BAŞLADIK. BUNUN YANI SIRA HASTALIKLARIYLA İLGİLENİP SAĞLIKLARINA KAVUŞMALARI İÇİN ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPMAYA BAŞLADIK. ONLARIN HAYATLARINI DAHA YAŞANABİLİR BİR HALE GETİRMEKTİ AMACIMIZ. 531 ADET KÖPEK DERNEĞİMİZ TARAFINDAN BULUNAN SPONSORLARIN DESTEĞİ İLE KISIRLAŞTIRILMIŞ,AŞILANMIŞ VE BUNLARDAN BİR KISMI SAHİPLENDİRİLMİŞTİR. VE BU AŞILAMALAR SIRASINDA DERNEĞİMİZE DESTEK OLARAK İTHAL KUDUZ AŞILARI İLE AŞILANMALARINI SAĞLAYAN İLİMİZ ÇEVRE KORUMA VAKFI VE BU VAKFIN BAŞKANI OLAN SAYIN VALİLERİMİZE ŞÜKRANLARIMIZI SUNARIZ.

          1991 YILINDAN BERİ TÜM İŞLERİNİ DEĞERLİ YARDIMSEVER HAYVAN DOSTLARININ VE GÖNÜLLÜLERİMİZİN DESTEĞİ İLE YAPMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ HAYVAN BARINAĞIMIZIN YÖNETİMİNİ VE İŞLETMESİNİ KÜTAHYA BELEDİYESİ ÜSTLENDİ VE 2006 SENESİNDEN BERİ DE GÖNÜLLÜLERİN BARINAĞA GİRİŞİNİ KISITLADI.BARINAKTA BULUNAN 800 CİVARINDAKİ KÖPEĞİN 600 KADARI VE 200 CİVARINDA KEDİ ŞEHRİN MUHTELİF YERLERİNE TERK EDİLDİ.

          BUNUNLA BERABER BARINAK DIŞINDA HİÇ BİR BESLENME NOKTASI YOK VE AÇILDIĞIMIZDAN BERİ BARINAKTA YAŞAYAN BAZI KEDİ VE KÖPEKLERİN DIŞ ORTAMDA YEMEK VE SU BULABİLECEK YERLERİ OLMADIĞI İÇİN BARINAK DIŞINDA YAŞAM ŞANSLARI YOK DENECEK KADAR AZ.AYRICA 5199 NUMARALI KANUN GEREĞİ KISIRLAŞTIRILAN VE AŞILANDIKTAN SONRA ALINDIĞI ORTAMA GERİ BIRAKILMASI GEREKEN SOKAK KÖPEKLERİNİN DE SAYISI ŞU ANA KADAR YAPILAN KISIRLAŞTIRMALARDAN ÇIKAN SONUÇLA 750 CİVARINDA.ŞEHİRDE YAŞAM SAVAŞI VEREN SOKAK HAYVANLARININ ADEDİNİN NE DENLİ ÇOK OLDUĞU BU VERİLERDEN ANLAŞILABİLİR.

          DERNEĞİMİZ SAHİPSİZ YADA ATILMIŞ SOKAK HAYVANLARININ BAKIM VE BESLENMELERİ KONUSUNDA KISITLI İMKANLARI VE AZ SAYIDAKİ GÖNÜLLÜSÜ İLE ÇALIŞMALARINDA DEVAM EDİYOR. AYRICA DERNEĞİMİZ TOPLUMU HAYVAN HAKLARI KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRMEK İÇİN İLK OKULLARA YÖNELİK EĞİTİM ÇALIŞMALARI,KONFERANSLAR VE KERMESLERDE DÜZENLEMEKTE. SİZLERE KENDİMİZİ TANITMA FIRSATINI YAKALADIĞIMIZ İÇİN ;

 KÜTAHYA DOĞA ve HAYVAN SEVENLER DERNEĞİ ADINA TEŞEKKÜR EDERİM. LÜTFEN DİĞER SAYFALARIMIZI DA GEZİP BİZLER HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİNİZ.

                                                                                                                      F.SUNAY BİRSEN